Ndërlidhjet

BAGDAD


Forcat amerikane kanë sulmuar nga ajri zonat e izoluara që po bëjnë ende rezistencë në Falluxha. Gjatë ofensivës një javore në Falluxha janë vrarë mbi 1'200 militantë, 39 ushtarë amerikanë dhe 6 irakainë.
Al-Zarkaui, terroristi më i kërkuar në Irak, ka kërkuar në një audiokasetë që të vazhdonin sulmet ndaj forcave amerikane, që të parandaloheshin ofensivat e ngjashme me atë të Falluxhës në qytetet e tjera.
Agjencitë e lajmeve njoftojnë për trazira dhe luftime të reja në qytetet irakiane të Bakubës, Ramadit dhe Suajrah.
XS
SM
MD
LG