Ndërlidhjet

BAGDAD


Forcat amerikane dhe ato irakiane kanë shënuar përparim në rimarrjen e kontrollit në disa pjesë të qytetit irakian të Mosulit, që ishte përfshirë në trazira gjatë javës së fundit.
Mbi 1 mijë trupa po marrin pjesë në luftimet në Mosul, qyteti i tretë irakian për nga madhësia. Në Mosul gjendet dhe njësia me trupat komando shqiptare. Në Falluxha forcat e koalicionit kontrollojnë gjithë qytetin, ku pas rreth një javë luftimesh 1 mijë rebelë kanë vdekur e mbi 1 mijë të tjerë janë kapur.
XS
SM
MD
LG