Ndërlidhjet

MOSKË


Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë sot se Rusia është duke zhvilluar një formë të re të raketës bërthamore, që nuk është e ngjashme me ato të vendeve tjera dhe që nuk krahasohet me të tjerat:
"Ne do të vazhdojmë të këmbëngulim në ndërtimin e forcave të armatosura përfshirë edhe të komponenteve bërthamore. Ne jo vetëm që po bëjmë kërkime dhe po testojme me sukses teknologjinë e re të raketave bërthamore. Por, unë jam i sigurt se në një të ardhme të afërt, armët do të shfaqen dhe këto sisteme fuqitë tjera nukleare nuk i kanë dhe nuk do t'i kenë", ka thënë Putin.
Shtëpia e Bardhë ka reaguar qetë pas kësaj deklarate duke thënë se Bush dhe Putin kishin diskutuar këtë cështje edhe më herët.
XS
SM
MD
LG