Ndërlidhjet

TEHERAN


Zyrtarët iranianë kanë mohuar sot deklaratat e një grupi opozitar iranain në ekzil se Irani po zhvillon pajisje sekrete për bombë bërthamore.
Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Adam Ereli ka thënë sot se Shtetet e Bashkuara nuk janë në gjendje të vlerësojnë besueshmërinë e raportit të grupit në ekzil:
"Ka pasur raporte të ngjashme edhe në të kaluarën, që kanë dëshmuar se janë të vërtetë. Prandaj ne shpresojmë se Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Berthamore të vazhdojë hetimet mbi programet bërthamore të Iranit dhe t'i hetojë seriozisht këto raporte", tha Ereli.
Sekretari i Shtetit Colin Poëell ka thënë më herët se Shtetet e Bashkuara kanë informata që sugjerojnë se Irani aktivisht punon në teknologjinë e përshtatjes së predhave për të mbajtur koka bërthamore.
XS
SM
MD
LG