Ndërlidhjet

BUKURESHT


Rumunët po votojnë sot për të zgjedhur parlamentin dhe presidentin e vendit. Deri në mesditë kanë votuar 11 për qind nga 18 milionë votuesit.
Rumania, u anëtarësua në NATO në fillim të këtij viti, derisa shpreson edhe futjen në Bashkimin Evropian në vitin 2007. Kritikat e Brukselit ndaj Rumanisë janë të përqëndruara në luftën e pamjaftueshme kundër korrupsionit dhe përmirësimin e lirisë së shtypit.
XS
SM
MD
LG