Ndërlidhjet

BUKURESHT


Ish komunistët rumunë kanë epërsi ndaj partive të qendrës në zgjedhjet e përgjithshme dhe presidenciale.
Pas numërimit të rreth rreth 70% të votave, Byroja Qendrore e Zgjedhjeve tha se Sodialdemokratët në pushtet kanë fituar 36%, ndërsa alanca e Liberalëve dhe Demokratëve rreth 32%.
Në zgjedhjet presidenciale, kryeministri Adrian Nastase prin me 39%. Kundërshtar i tij në raundin e dytë do të jetë kryebashkiaku i Bukureshtit Traian Basescum, i cili ka marrë 35% të votave.
XS
SM
MD
LG