Ndërlidhjet

TEHERAN


Një zyrtar i lartë i sigurisë kombëtare të Iranit tha se ky shtet është pajtuar për të ngrirë përkohësisht aktivitetet bërthamore dhe se kurrë nuk do të braktis punët rreth pasurimit të uraniumit.
Deklarata e Hasan Rouhanit vjen një ditë pasi që Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore miratoi një rezolutë ku vërtetohet se Irani ka pezulluar këto aktivitete.
Shtetet e Bashkuara kanë thënë se nuk kanë hequr dorë nga paraqitja e problemit të Iranit para Këshillit të Sigurimit të OKB-së.
XS
SM
MD
LG