Ndërlidhjet

BAGDAD


Një numër shpërthimesh kanë ndodhur gjatë ditës në Bagdad duke i marrë jetën së paku një personi dhe duke plagosur shumë të tjerë.
Gjendja e sigurisë në Irak vazhdon të jetë problematike, kurse po afron 30 janari data e zgjedhjeve të përgjithshme. Shtetet e Bashkuara do rrisin në nivelin më të lartë numrin e trupave, që nga hyrja e tyre vitin e kaluar. Llogariten se afro 150 mijë trupa do jenë në Irak nga fillimi i janarit.
Në të tjera zhvillime Kombet e Bashkuara kanë bërë të ditur se mbi 200 mijë banorët që u larguan nga Falluxha në prag të operacioneve ushtarake ende nuk janë kthyer dhe kanë nevoja urgjente për ndihma.
XS
SM
MD
LG