Ndërlidhjet

BAGDAD


Presidenti i përkohshëm i Irakut Ghazi al-Yaëar ka refuzuar sot shtyerjen e zgjedhjeve të planifikuar për 30 janar, duke thënë se cdo vonesë do të jetë fitore për siç i ka quajtur" forcat e errëta".
Yawar, i cili pritet të takohet me presidentin amerikan George Bush në Uashington, kërkoi ndihmë ndërkombëtare për mbajtjen e zgjedhjeve.
Komentet e Yawarit vijnë, derisa gjatë luftimeve mes kryengritësve dhe forcave amerikane në tri ditët e fundit u vranë 5 ushtarë amerikanë. Rreth 100 persona janë vrarë në Irak që nga e premtja.
XS
SM
MD
LG