Ndërlidhjet

BAGDAD


Këshilltari për siguri kombëtare në Irak ka akuzuar sot Sirinë se po i lejon guerilët që të hyjnë në Irak dhe të kryejnë sulmet.
Ndërkohë, ka vazhduar dhuna në pjesë të ndryshme të Irakut. Autoritetet thonë se të pakëtn dy irakianë kanë vdekur nga sulmi me mortaja afër Ambasadës italiane në Bagdad. Në Mosul, një autobombë, që kishte në shënjestër konvojin e ushtrisë amerikane ka plagosur disa civilë irakianë.
Në zhvillime tjera, kabineti japonez i ka zgjatur sot mandatin misionit ushtarak në Irak edhe për një vit.
XS
SM
MD
LG