Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i Mbrojtjes i Rusisë Sergei Ivanov sot ripërsëriti se vendi i tij e mban të drejtën të ndërmarrë sulme parandaluese kundër bazave terroriste kudo në botë.
Ivanov tha se "kufizimi i vetëm është përjashtimi i goditjes me armë bërthamore", dhe shtoi se sulmet parandaluese anti-terroriste janë të justifikueshme në bazë të rezolutës 1566 të Këshillit të Sigurimit, e miratuar pas tragjedisë së pengjve në Beslan.
Pa i përmendur drejtpërdrejt Shtetet e Bashkuara, Ivanov tha se "precedencat tashmë janë bërë në Afganistan dhe në Irak".
XS
SM
MD
LG