Ndërlidhjet

BEOGRAD


Ish gjenerali i serbëve të Bosnjës, Vinko Pandurevic, është dorëzuar për t'u përballur me akuzat e ngritura nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës lidhur me drejtimin e masakrës së Srebrenicës në vitin 1995, ku afro 8 mijë burra boshnjakë u masakruan.
Pandurevic, 45 vjecar, dhe një nga bashkëpunëtorët e ngushtë të Ratko Mlladicit i është dorëzuar policisë serbe të Bosnjës. Dorëzimi i tij erdhi pas një sërë kërcënimesh të ashpra nga Gjykata e Hagës dhe bashkësia ndërkombëtare për masa ndaj Serbisë e Republikës serbe të Bosnjës në rast të mosdorëzimit të të akuzuarve.
XS
SM
MD
LG