Ndërlidhjet

MOSKË


Lideri i ish Bashkimit Sovjetik Mihajl Gorbacov ka thënë se vendimi për të dërguar trupat ruse në Çeçeni 10 vjet më parë ka qenë "një gabim i madh dhe tragjik".
Sot 10 vjet ish presidenti rus Boris Jelcin ka urdhëruar dërgimin e trupave në Çeçeni. Trupat u tërhoqën në vitin 1996 për t'u rikthyer nga presidenti aktual Putin më 1999.
XS
SM
MD
LG