Ndërlidhjet

LISBONË


Qeveria e kryeministrit portugez Pedro Santana Lopez dha dorëheqje, një ditë pasi presidenti Jorge Sampaio tha se do ta shpërndajë parlamentin dhe do të caktojë zgjedhjet për 20 shkurt.
Presidenti tha se jostabiliteti qeverisë kërcënohet t'i dëmtojë institucionet e Portugalisë.
Zgjedhjet më parë ishin caktuar në vitin 2006.
XS
SM
MD
LG