Ndërlidhjet

BUKURESHT


Rezultatet përfundimtare zyrtare konfirmojnë se lideri opozitar Traian Basescu ka fituar në zgjedhjet presidenciale në Rumani.
Në fjalimin e fitores, Basescu është zotuar se do të luftojë korrupsionin dhe varfërinë dhe se do të përgatisë Rumaninë për t'iu bashkuar Unionit Evropian:
"Synimi kryesor i politikës sonë të jashtme është hyrja në Bashkimin Evropian deri më 1 janar të vitit 2007, " ka thënë Basescu, i cili mposhti në zgjedhje kryeministrin Adrian Nastase.
XS
SM
MD
LG