Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian ka shpërblyer Asociacionin e Gazetarëve të Bellarusisë me çmimin për të drejtat e njeriut.
Presidenti i Parlamentit Evropian Josep Borrel i dorëzoi në Starsburg çmimin Saharov për lirinë e mendimit, kryesueses së asociacionit Zhanna Litvina.
"Fatkeqësisht, autoritetet bellaruse ia kanë dalë që ta kthejnë vendin tonë në një shoqëri të mbyllur. Kjo shoqëri është ndërtuar në izolim dhe duke injoruar vlerat e demokracisë. Jam e shtyrë që të theksoj sot se regjimi aktual sigurinë dhe stabilitetin e vet e lidh me metodat e kontrollimit total të përhapjes së informacioneve ", ka thënë Litvina.
XS
SM
MD
LG