Ndërlidhjet

BAGDAD


Kryeminstri Iyad Allawi ka thënë se javën e ardhshme pritet të fillojë gjykimi i disa ndihmësve të Sadam Hyseinit, por nuk ka dhënë detaje tjera.
Ndërkohë, gjatë qëndrimti në Irak shefi i Shtatmadhorisë amerikane gjenerali Richard Myers, ka thënë se rimarrja e qytetit të Fallujasë i ka vështirësuar aktivitetet e kreyngritësve në Irak.
"Shumica e qytetit është pastruar nga kryengritësit.
Qeveria e Irakut dhe forcat e koalicionit kanë filluar përpjekjet për rindërtim, që do të përmirësojë kushtet e jetesës në Falluja," ka thënë Myers.
Ndërkohë, kryengritësit kanë sulmuar një konvoj policor në Bagdad duke vrarë dy policë irakianë dhe lënduar disa tjerë.
XS
SM
MD
LG