Ndërlidhjet

BUKURESHT


Presidenti i sapozgjedhur i Rumanisë Traian Basecku ka refuzuar të udhëtojë në Samitin Evropian në një aeroplan të njëjtë me presidentin Ion Iliescu në shenjë proteste ndaj faljes që Iliesku i bëri një lideri të minatorëve.
Të enjten Iliescu, fali Mirion Cozmanë, që vuante dënimin prej 18 vjet burg, nën akuzat se udhëhoqi trazirat e minatorëve në Bukuresht më 1991, me ç'rast mbeten te vrarë 3 persona dhe dha dorëhëqje qeveria.
XS
SM
MD
LG