Ndërlidhjet

BRUKSEL


Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Javier Solana kumtoi sot se i mbështet sanksionet që u ndërmorën kundër policisë serbe të Bosnjës dhe zyrtarëve për dyshime se u kanë dhënë ndihmë të akuzuarve për krime lufte që ti shmangen drejtësisë. Në këtë kumtesë mëtutje thuhet se vendimi i djeshëm i përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian për Bosnjë Hercegovinë, Paddy Ashdown, është një hap i rëndësishëm kah largimi i elementeve që pengojnë bashkëpunimin me Tribunalin e Hagës. Zoti Ashdown dje nga postet largoi gjashtë policë serbë dhe tre zyrtarë, që dyshohet se kanë ndihmuar të akuzuarit për krime të luftës që ti shmangen Tribunalit të Hagës.
XS
SM
MD
LG