Ndërlidhjet

STAMBOLL


Sot fillon gjykimi i Metin Kaplan, militantit islamik turk të akuzuar për tradhti.
Kaplan, i cili në tetor nga Gjermania u ekstradua në Turqi, akuzohet nga autoritetet turke për planifikimin e përplasjes së një aeroplani në mauzoleun e themeluesit të Turqisë moderne, Mustafa Qemal Ataturk.
Kaplan, kalifi i vetëshpallur i qytetit gjerman Keln, mohon të ketë çfarëdo lidhje me terrorizmin, dhe thotë se nuk do të ketë një gjykim të drejtë në Turqi.
XS
SM
MD
LG