Ndërlidhjet

ABUJA- NIGERI


Një helikopter i Bashkimit Afrikan është rrëzuar pasi është qëlluar nga toka në rajonin e Darfurit në Sudan. Ky incident është dëshmi e mos respektimit të armëpushimit mes rebelëve dhe qeverisë sudaneze në rajonin e Darfurit. Nga konflkti dy vjecar në këtë rajon janë vrarë mbi 50 mijë njerëz dhe mbi 1.5 milionë të tjerë janë dëbuar nga shtëpitë e tyre. Kryesisht janë luftëtarët arabë, të mbështetur nga qeveria që sulmojnë popullsinë afrikane.
XS
SM
MD
LG