Ndërlidhjet

BAGDAD


Kryeministri britanik Tony Blair ka arritur në një vizitë të papritur në Bagdad.
Pas takimit me kryeministrin irakain Iyad Allawi, Blair ka thënë se populli i Irakut duhet të vendos vetë për fatin e tij dhe i ka quajtur "heronj" zyrtarët e zgjedhjeve.
Blair arriti në Irak nga Jordania me një aeroplan ushtarak.
Vizita e tij nuk është paralajmëruar për arsye sigurie. Është kjo vizita e parë e krymenistrit Blair në Bagdad, ndërkaq e treta në Irak, që pas rënies së Sadamit.
XS
SM
MD
LG