Ndërlidhjet

BAGDAD


Një gjeneral amerikan tha se më shumë se 24 persona janë vrarë dhe rreth 60 janë plagosur nga një shpërthim obi bazën ushtarake amerikane në Mosul.
"Në të vrarët përfshihet personeli amerikan, kontraktorë amerikanë e të huaj dhe ushtarë irakianë. Edhe të plagosurit janë nga grupe të ndryshme", ka thënë gjenerali Carter Ham.
Më herët, Bagdadin e ka vizituar kryeministri britanik Tony Blair, i cili ka shprehur përkrhahjen për mbajtjen e zgjedhjeve më 30 janar.
Dy gazetarët francezë që mbaheshin peng nga militanët irakianë, që nga 20 gushti, janë liruar.
XS
SM
MD
LG