Ndërlidhjet

BRUKSEL


Kryeministri belg, Guy Verhofstadt, i është bashkangjitur Francës dhe Austrisë në kërkesën për mbajtjen e referendumit Union. Presidenti francez ka qenë i pari që ka kërkuar mbajtjen e referendumit pas përfundimit të bisedimeve për anëtarësi mes Ankarasë e Brukselit.
Ky është një kusht që nuk është zbatuar për vende të tjera, derisa Turqia ka theksuar se nuk do pranojë kushte speciale, ndryshe nga vendet e tjera, për anëtarësinë e mundshme.
XS
SM
MD
LG