Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

PRISHTINË


Besimtarët katolikë festojnë sot në mbarë botën Krishtlindjet. Festa e Krishtlindjeve festohet edhe në Kosovë.
Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës imzot Mark Sopi në një mesazh urimi ka thënë se "Kremta e Krishtlindjes është e madhe në përmbajtjen e saj, kurse shumë e gëzueshme në koloritin e saj popullor". Në urim thuhet se më e rëndësishmja, është se në këtë kohë të kujtohet porosia e Krishtlindjeve për “Paqe në Tokë dhe vullnet të mirë ndaj gjithë njerëzve”.
Ndërkohë, në Vatikan Papa Gjon Pali i dytë do të mbajë në mesnatë meshën tardicionale të Krishtlindjeve. Mesha e drejtuar nga papa 84 vjecar pritet të përcjellet nga miliona njerëz dhe do të transmetohet në më shumë se 70 vende.
XS
SM
MD
LG