Ndërlidhjet

BETLEHEM


Në meshën e krishtlindjueve në mesnatë në Betlehem, morën pjesë myslimanët dhe të krishterët. Të krishterët besojnë se në Betlehem, para më se 2 mijë vjetësh, ka lindur Jezu Krishti.
Në mesin e afro 3 mijë personave që morën pjesë në meshë, ishte i pranishëm edhe lideri palestinez, Mahmud Abbas, i cili besohet se do të zgjedhet pasardhës i Yasser Arafatit. Agjencitë e lajmeve informojnë se ishte ky rasti i parë në katër vitet e fundit që udhëheqësit palestinezë janë lejuar nga autoritetet izraelite që të marrin pjesë në meshën e mesnatës.
XS
SM
MD
LG