Ndërlidhjet

PARIS


Monedha e përbashkët evropiane, euro, ka shënuar rekord të ri kundrejt dollarit në tregjet financiare gjatë ditës, duke u shkëmbyer me 1.3638 dollarë. Dollari amerikan ka rënë me 15 për qind kundrejt euros gjatë vitit që po lëmë pas.
Ministri francez i financave, Herve Gaymard, e ka cilësuar rënien e dollarit si katastrofike për Evropën dhe ka kërkuar nga Uashingotni të mënjanojë rënjen e mëtejshme të dollarit përmes bashkërendimit të masave me partnerët ekonomikë.
XS
SM
MD
LG