Ndërlidhjet

KIEV


Fituesi i zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë Viktor Yushchenko, u kërkoi mbështetësve ta bllokojnë ndërtesën e qeverisë, për ta penguar rivalin Viktor Yanukovich të udhëheqë mbledhjen e kabinetit, të cilin e quajti jolegjitime.
Yanukovich nuk e pranoi humbjen dhe tha se do të ankohet në rrugë legale.
Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje gjykatës ukrainase të rishikojë drejtë dhe me transparencë ankesat e kryeministrit, ndërsa Këshilli i Evropës u bëri thirrje të gjitha palëve t'i pranojnë rezultatet e zgjedhjeve.
XS
SM
MD
LG