Ndërlidhjet

BEOGRAD


Rreth 800 shqiptarët e ekshumuar nga varrezat masive afër Beogradit, janë viktima të ekzekutimit masiv, ka thënë sot prokurori special për krime lufte i Serbisë Vladimir Vukçeviq, duke u bërë zyrtari i parë serb që pohon një gjë të tillë.
"Pas ekshumimit dhe autopsisë është bërë e qartë se këta njerëz nuk janë vrarë nga shpërthimi i bombave por plagët e tyre tregojnë se ata janë ekzekutuar, ka thënë Vukçeviq. Ai ka thënë se zyra e tij do të të bëjë publike këtë vit atë që ka ndodhur gjatë luftës së vitit 1998-99 në Kosovë, njofton agjencia Frans Press duke u mbështetur në burime serbe.
XS
SM
MD
LG