Ndërlidhjet

Lavrov dhe Babacan diskutuan për Kosovën


Planet për misionin e Bashkimit Evropian në Kosovë paraqesin shkelje të së drejtës ndërkombëtare, tha ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov. "Vendimi i njëanshëm i BE-së për dërgimin e misionit në Kosovë është në kundështim me të drejtën ndërkombëre", tha ai, pas takimit me ministrin e jashtëm të Truqisë, Ali Babacan në Moskë. Zoti Babacan tha se "pozicioni i Turqisë lidhur me Kosovën është krejtësisht i ndryshëm" dhe shtoi se vendimi i Turqisë për njohjen e pavarësisë së Kosovës e tregon këtë.
Turqia ishte ndër vendet e para që e njohu pavarësinë e Kosovës.
XS
SM
MD
LG