Ndërlidhjet

UASHINGTON


Stejtdepartmenti i Shtetetve të Bashkuara ka akuzuar dy kompani më të njohura amerikane të gjithësisë se i kanë dhënë ilegalisht Kinës shënime teknike pas lansimeve të dështuara të raketave kineze që bartnin satelitë amerikanë, gjatë viteve 1995 dhe 96.
Stejtdepartamenti ka thënë se dy kompanitë kanë bërë 123 shkelje të ligjeve amerikane dhe se teknologjia mundë të shfrytëzohet për raketa interkontinentale.
XS
SM
MD
LG