Ndërlidhjet

NJU DELHI/ISLAMABAD


India ka bërë shkrepjen provuese të verzionit me rreze të shkurtër veprimi të raketës së saj, Agni të aftë për bartjen e kokave bërthamore.
Raportohet se raketa tokë-tokë është element kyç i planeve të Indisë për ndërtimin e një sistemi zbrapës bërthamor, minimal e të besuueshëm kundër fqinjëve me armë bërthamore, Kinës dhe Pakistanit.
Ministri pakistanez për Informim, Sheikh Rashid Ahmed tha se testimi demostronë “politikën e vazhdueshme të Indisë për imponimin e hegjemonisë së sajë në rajon”.
XS
SM
MD
LG