Ndërlidhjet

MOSKË


Kryeministri japonez, Koizumi, ka kërkuar ndërprerjen e të gjitha projekteve që lidhen me armët bërthamore, pasi sic u shpreh ai ndonse fillimisht teknologjia bërthamore u pa si e ardhmja e njerëzimit ajo u përdor së pari si armë.
Japonia është i vetmi vend në botë i sulmuar me armë bërthamore, gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe që atëherë vendi ka ndaluar zhvillimin e projekteve të tilla.
Koizumi zhvilloi një vizitë tre ditore në Moskë ku diskutoi krizën në gadishullin korean me zyrtarët më të lartë rusë.
XS
SM
MD
LG