Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i mbrojtjes, Donald Ramsfeld ka urdhëruar dërgimin e 35 mijë trupave amerikane në vendet e Gjirit, si masë përgatitore në rast të një lufte të mundshme me Irakun.
Ky kontIgjent i fundit e con numrin e forcave amerikane në rajon në mbi 100 mijë.
Edhe Britania e Madhe ka nisur për në vendet e Gjirit mbi 1000 marinsa dhe 15 anije, cfarë shënon dërgimin më të madh të forcave detare britnaike në 20 vitet e fundit.
XS
SM
MD
LG