Ndërlidhjet

UASHINGTON


Administrata Bush ka urdhëruar gjatë dy ditëve të kaluara afro 62 mijë trupa të reja amerikane që të nisen në Gjirin Persik.
Me arritjen e tyre, numri i përgjithëshëm i forcave tokësore, detare dhe ajrore amerikane të pozicionuara rreth Irakut sillet në afro 150 mijë ushtarë.
Zyrtarët amerikanë thonë se presidenti George Bush kakoma nuk ka vendosur nëse të sulmojë Irakun për shkak të armëve të tija të dyshuara për shkatërrim në masë.
Ndërkaq në Irak, inspektorët e Kombeve të Bashkuara për armatimin vazhdojnë gjurmimin për këto llojë armësh.
XS
SM
MD
LG