Ndërlidhjet

UASHINGTON


Diplomati amerikan, Bill Richardson, ka deklaruar se i është thënë nga zyrtarët e Fenianit se Korea Veriore nuk ka plane për ndërtimin e armëve bëthamore.
Richardson ka bërë deklaratën pas bisedimeve me përfaqësuesin verikorean, Hang Son Ryol në shtetin Nju Meksiko, ku është guverantator.
“Ambasadori Han më tha, e mendojë se kjo është e rëndësishme, se Korea Veriore nuk ka ndërmendë të prodhojë armë bërthamore. Ai më tha gjithashtu se në një dialog me Shtetet e Bashkuara, Korea Veriore do të diskutonte brengat Amerikane lidhur me verifikimin e programit të sajë bërthamnorë, dhe mendojë se kjo është pozitive”, ka deklaruar Richardson.
XS
SM
MD
LG