Ndërlidhjet

SHKUP


Shefi i politikës së Jashtëme të Bashkimit Evropian, Javier Solana ka deklaruar se BE-ja është e vendosur që ti kontribuojë stabilitetit të Maqedonisë nëpëmjet misionit të sajë paqëruajtës.
Solana i ka bërë këto komente në Shkup para bisedimeve me udhëheqësit e lartë të misionit.
Ai tha se forca e Bashkimit Evropian do të jetë në vendë deri nga pranvera dhe do të zëvendësojë misionin e NATO-s.
Gjatë takimeve me liderët politikë maqedonas dhe shqiptarë të Maqedonisë, Javier Solana ka kërkuar të përshpejtohet sendërtimi i plotë i Marrëveshjes paqësore të Ohrit.
XS
SM
MD
LG