Ndërlidhjet

BAGRAM


Uashtria e Shteteve të Bashkuara thotë se roli i saj parësor në Afganistan do të mbetet përndjekja e terroristëve të dyshuar.
Zëdhënësi i trupave amerikane në Afganistan, koloneli Roger King ka thënë se Shtetet e Bashkuara janë zotuar për rindërtimin, por misioni i tyre origjinal mbetet pastrimi i Afganistanit nga luftëtarë al kaidas dhe talibanë dhe simpatizantët e tyre.
Në Afagansistan aktualisht ndodhen rreth 8.000 trupa nga Shtetet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG