Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i Mbrojtjes , Donald Rumsfeld ka thënë se do të mbështeste që Saddam Husseinit dhe liderëve të tjerë të lartë rakianë tu jepej imunitet nga akuzat e mundëshme për krime lufte nëse ata largohen nga pushteti dhe pranojnë egzilin me qëllim të shmangies së luftës së prirë nga Shtetet e Bashkuara.
“Mendojë se kjo do të ishte shkëmbim fer për të shmangur luftën”, ka thënë Rumsfeld duke iu përgjigjur pyetjes nëse Shtetet e Bashkuara do të mbështesnin iniciativat që thuhet se kanë marrë liderët arabë me qëllim të bindjes së Saddamit që të largohet vullnetarisht nga pushteti.
Lidhur me trajtimin e ambicjeve bërthamore të Koresë Veriore, Rumsfeld ka thënë se “të gjitha opcionet akoma janë në tryezë” duke mos përjashtuar as luftën.
XS
SM
MD
LG