Ndërlidhjet

MOSKË


Rusia dërgonë nesër në Kirgistan një delegacion të lartë oficerësh të forcave ajrore që të diskutojënë ngritjen e një baze ajrore ruse në Kant , 20 kilometra largë kryeytetit Bishek.
Zyrtarët e Moskës thanë se Rusia planifikonë të vendosë në ate bazë aeroplanë ushtarakë të tipit Su-25 dhe 27 dhe helikopterë të tipit Mi-8.
Avionët do të jenë pjesë e forcës për deploime të shpejta në rajon sipas një ujdie nga Traktati i sigurisë kolektive, që tubonë Rusinë dhe ish republikat sovjetike, Armeninë, Belorusinë, Kazakistanin, Kirgistanin dhe Taxhikistanin.
XS
SM
MD
LG