Ndërlidhjet

BEOGRAD/ PODGORICË


Shtetet e Bashkuara kanë kërcënuar se do t’i ndërpresin ndihmën financiare Jugosllavisë, derisa autoritetet serbe të dorëzojnë tre të akuzuar kyç për krime lufte -ish shefin e ushtrisë së serbëve të Bosnjës, Ratko Mlladiq si dhe Veselin Shlivançanin dhe Mirosllav Radiq.
Këte mezash e përcolli i dërguari amerikan për krime lufte, ambasadori Pierre –Richar Prosper gjatë vizitës në Beograd dhe në Podgoricë.
Ndërkaq, Jugosllavia ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara që t’a ndihmojnë atë për të gjetur dhe arrestuar të arratisurit kryesorë të kërkuar nga Tribunali i Kombeve të Bashkuara për krime lufte.
XS
SM
MD
LG