Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara thonë se është i “papranueshëm” refuzimi i presidentit irakian, Saddam Hussein që t,u lejojë inspektorëve të armatimit të OKB-së që të intervistojnë privatisht shkencëtarët irakianë.
“Kjo nuk është çështje për debat. Saddam Hussein nuk ka zgjedhje. Refuzimi i tij është edhe një provë se Iraku ka diçka për të fshehur. Për të ruajtuar paqen, Iraku duhet t,u lejojë dhe inkurajojë shekncëtarët e vetë që të marrin pjesë në intervistime private pa vonesë dhe pa debat”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Ari Fleischer.
Ai nuk tha nëse presidenti George Bush është i gatshëm t,u japë më shumë kohë inspektimeve në Irak, por ka thënë se Saddam Hussein, me sjelljen e tij, “po e afron edhe më shumë vijën e fundit”.
XS
SM
MD
LG