Ndërlidhjet

ANKARA


Ministri i jashtëm i Turqisë Yasar Yakis, ka kërkuar nga NATO-ja të vihet në mbrojtje të Turqisë nëse sulmohet nga Iraku.
Deklarata e kryediplomatit turk erdhi pas takimit të sotëm në Ankara me ministrat e jashtëm të Italisë dhe Greqisë.
Turqia ka kërkuar në fillim të javës që Aleanca të vendosë në Turqi bateritë anti-raketore, si pjesë e strategjisë mbrojtëse nga Iraku.
Megjithatë Gjermania, Franca, Belgjika dhe Luksemburgu kanë bllokuar diskutimet mbi këtë cështje.
XS
SM
MD
LG