Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara thanë se Irani po e shfrytëzon reaktorin bërthamor me ujë të lehtë në centralin e Busharit për të zhvilluar armë bërthamore dhe kanë kërkuar nga Rusia që të ndërpresë bashkëpunimin në ate objekt.
Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Richard Boucher ka thënë në një deklaratë me shkrim se qeveria e Shteteve të Bashkuara beson se Irani i shfrytëzon stabilimentet e Busharit si mbulesë për zhvillimin e armëve bërthamore.
Qeveria amerikane mendon se Irani i pasur me naftë nuk ka nevëjë për central bërthamor për t,u furnizuar me energji.
XS
SM
MD
LG