Ndërlidhjet

ANKARA


Ndërmjet Shteteve të Bashkuara, Turqisë dhe dy fraksioneve rivale kurde, që kontrollojnë pjesën veriore të Irakut, në kufij me Turqinë, po zhvillohen bisedime mbi vendosjen e trupave turke në këtë zonë në rast të një lufte të mundshme.
Kjo është bërë e ditur nga i dërguari i posacëm amerikan për rajonin, Zalamy Khalilzad.
Khalilzad ka thënë se të gjitha trupat do jenë nën komandën amerikane, duke iu përgjigjur frikës së popullsisë kurde për një prani masive ushtarake turke.
XS
SM
MD
LG