Ndërlidhjet

BRUKSEL/UASHINGTON


Edhe ditën e dytë të takimeve emergjente në Bruksel, NATO nuk arriti t,i jap fund njërës nga krizat më të rënda në historinë 35 vjeçare të Aleancës-rrefuzimit të Francës, Gjermanisë dhe Belëgjikës që të heqin veton e tyre ndaj planit të mbështetur nga Ushingtoni për mbështetjen e mbrojtjes së Turqisë kundër sulmi të mundëshëm raketor nga Iraku.
Pas dy shtyrjeve gjatë ditës, Ambasadorët e 19 vendeve të NATO-s,janë takuar vetëm 15 minuta në mbrëmje para se të përfundojnë mbledhjen, por do të vazhdojnë bisedimet nesër.
Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë tha në Uashington se se Franca, Gjermaia dhe Belgjika "po e izolojnë vetëveten" duke iu kundërvënë 16 vendeve tjera të NATO-s lidhur me mbrojtjen e Turqisë.
Por, zëdhënësi Ari Flaicher e karakterizoi mosmarrvesghjen si kalimtare dhe shfaqi optimizëm se Aleanca do të mbesë e fortë.
XS
SM
MD
LG