Ndërlidhjet

HAGË


Gjykata e Hagës ka ngritur akt – padi kundër udhëheqësit të Partisë Radikale të Serbisë, Vojisllav Sheshel, për krime kundër njerëzimit dhe shkeljen e rregullave të luftës, ka deklaruar zëdhënësja e kësaj Gjykate, Florence Hartman.
Hartman tha se akt-akuza përmban 14 pika, nga të cilat 8 kanë të bëjnë me krime kundër njerëzimit.
Sheshel akuzohet për pjesëmarje në ndërmarjen e përbashkët kriminale në vitet 1991 – '93 në Sllavoninë Lindore e Perëndimore, Bosnjë dhe Vojvodinë, ka thënë Hartman.
XS
SM
MD
LG