Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Zyrtarët amerikanë dhe ata të Kombeve të Bashkuara kanë rënë dakort se Uashingtoni do të marrë përgjegjësinë fillestare për ndihmat humanitare ndaj popullit iraken, në rast të sulmeve të mundshme ushtarake.
Ambasadori amerikan në OKB, John Negroponte, ka bërë të ditur se vendi i tij do japë dhe 40 milionë dollarë të tjera për të përballuar nevojat humanitare në Irak.
Sipas Kombeve të Bashkuara në rast të një lufte rreth 600 mijë irakenë mund të detyrohen të largohen në vendet fqinje.
XS
SM
MD
LG