Ndërlidhjet

PEKIN


Zyrtarët amerikanë kanë vlerësuar "rolin aktiv" të Kinës në luftën globale kundër terrorizmit.
Në luftën në fjalë, Kina ka mbështetur Shtetet e Bashkuara, por ka kërkuar të njëjtën gjë dhe për fushatën e saj në rajonin Xinjang, ku popullsia vendase kërkon shkëputje.
Ndërkaq grupet e të drejtave të njeriut kanë ngritur shqetësimin se Kina mund ta përdorë luftën kundër terrorizmit për të goditur kundërshtarët politik të regjimit.
XS
SM
MD
LG