Ndërlidhjet

UASHINGTON


Me rastin e ngritjes së fletakuzave nga ana e Tribunalit të Hagës ndaj katër shqiptarëve të Kosovës, Shtetet e Bashkuara kanë kumtuar se ata i takojnë Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe se janë të akuzuar për krime lufte.
Zëdhënësi i Stejt Departmentit, Richard Boucher ka kërkuar nga të gjitha vendet e rajonit që të arrestojnë të akuzuarit për krime lufte që ende janë në liri dhe vaçanërisht Radovan Karaxhiqin, Ratko Mlladiqin dhe dy nga "treshja e Vukovarit".
XS
SM
MD
LG